We wtorek do pierwszego czytania sejmowego skierowano prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany mają dotyczyć m.in. świadectw pracy. Nowela powinna wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Jak wskazują projektodawcy, zmiany mają skutkować poprawą pozycji pracowników. W projekcie zaproponowano m.in. wydłużenie z obecnych 7 do 14 dni terminu na wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem dotyczącym sprostowania świadectwa pracy oraz skierowanie żądania sprostowania do sądu pracy.
Do Kodeksu pracy trafić mają ponadto precyzyjne przepisy, które wskażą, że pracownik w sytuacji, kiedy pracodawca nie wyda mu świadectwa pracy, będzie mógł wystąpić do sądu pracy z roszczeniem dotyczącym zobowiązania pracodawcy do wydania tego dokumentu. Jeżeli pracodawca ostateczne nie wyda świadectwa, to sąd pracy będzie mieć prawo do wydania orzeczenia zastępującego dokument.
Nowelizacja ma wprowadzić ponadto m.in. możliwość dochodzenia od pracodawcy odszkodowania także wtedy, kiedy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy, jednak w konsekwencji działań o charakterze mobbingu poniósł on konkretne szkody.
Wprowadzenie zmian przewiduje prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.